image_pdfimage_print
Podróżując po Kanadzie z Miłoszem

Podróżując po Kanadzie z Miłoszem

Katarzyna Szrodt (Montreal)

Czesław Miłosz – poeta, prozaik, tłumacz, eseista, wykładowca akademicki, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku – to gigant literacki, którego dorobek jednocześnie fascynuje i przytłacza. Od lat był tym największym i najważniejszym, autorytetem i mędrcem, fenomenem twórcy, który zachował witalność i kreatywność do późnej starości. Zmarł dwadzieścia lat temu, w 2004 roku w Krakowie, w wieku 93 lat i w związku z okrągłą datą 20 lat, jakie upłynęły od śmierci, Senat Rzeczypospolitej uchwalił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

Read more
Impresje wokół „Listów z Londynu” Anny Marii Mickiewicz

Impresje wokół „Listów z Londynu” Anny Marii Mickiewicz

Andrzej Jaroszyński

„Listy z Londynu”, najświeższy owoc twórczości poetki, pisane są, jak gdyby w formie zapisu wspomnień czy wypowiedzi, które padają w czasie rozmowy a potem są redagowane i literacko wzbogacone. Nie należy więc je czytać „ciurkiem” ale wybierać co smakowitsze kęski tak jak zwykle delektujemy się wyrafinowana acz lekką z pozoru konwersacją.

Read more
The 100th Anniversary of Władysław Reymont’s Nobel Prize for „The Peasants”

The 100th Anniversary of Władysław Reymont’s Nobel Prize for „The Peasants”

Joanna Sokołowska-Gwizdka 

On November 13, 1924, Władysław Reymont was awarded the Nobel Prize in Literature for his monumental novel The Peasants. However, the writer, who had long struggled with health issues, including a heart attack, did not receive the news of the award with much enthusiasm, as he realized it might be his last great achievement. He passed away a year later, on December 5, 1925, at the age of only 58. In letters to friends, he wrote about the „irony of life”—on one hand, global fame and recognition, and on the other, a battle with illness that prevented him from fully enjoying his success.

Read more
100-lecie Nagrody Nobla dla Władysława Reymonta za „Chłopów”

100-lecie Nagrody Nobla dla Władysława Reymonta za „Chłopów”

Joanna Sokołowska-Gwizdka

13 listopada 1924 roku Władysław Reymont został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla za swoją monumentalną powieść „Chłopi”. Jednak pisarz, który od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi, w tym z zawałem serca, nie przyjął wiadomości o nagrodzie ze zbytnim entuzjazmem, gdyż zdawał sobie sprawę z tego, że może to być jego ostatnie wielkie osiągnięcie. Zmarł rok później, 5 grudnia 1925 roku, mając zaledwie 58 lat. W listach do przyjaciół pisał o „ironii życia” – z jednej strony światowa sława i uznanie, a z drugiej walka z chorobą, która uniemożliwiała mu pełne korzystanie z sukcesu.

Read more
Słowa na podsłuchu

Słowa na podsłuchu

Monika Dąbrowska (Toronto)

W roku 1979, trochę ponad sto lat po podróży Sienkiewicza do Ameryki, zetknęłam się po raz pierwszy z Polonią północnoamerykańską, nie w Stanach Zjednoczonych, ale w Kanadzie. Będąc wtedy studentką iberystyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego i znając już nieźle angielski, uczyłam się nie tylko nowego języka – hiszpańskiego, ale uczyłam się o języku w ogóle. Z ciekawością więc, przysłuchiwałam się rozmowom Polaków mieszkających na stałe w Toronto i okolicach.

Read more
image_pdfimage_print