„Kod natury” Leszka Wyczółkowskiego w Warszawie
Wystawa Leszka Wyczółkowskiego „Kod natury” ukazuje dorobek graficzny wybranych prac z ostatnich piętnastu lat twórczości artysty, który, mieszkając od wielu lat w Kanadzie, czerpie głębokie inspiracje z bycia obywatelem dwóch ojczyzn.
Jego prace znajdują się na pograniczu syntetyzmu i abstrakcji geometrycznej. To połączenie i balans dwóch światów. Świata natury – miękkiego, organicznego, pełnego uczuć i instynktów oraz świata geometrii – dyscypliny i logiki. Zestawiając te dwa opozycyjne wobec siebie światy, stara się je pogodzić na tyle, by wydobyć z nich piękno przełożone na język sztuki.
Wyczółkowski buduje swoje specyficzne kompozycje z kwadratowych matryc trawionych w klasycznych technikach metalowych, akwatinty i akwaforty. Przedstawia w nich struktury zaczerpnięte z natury lub wyobraźni z formami geometrii jak koło, jego wycinek, kwadrat, prostokąt, trójkąt, zwielokrotnione linie pasów. Ostatnio wprowadza do swoich kompozycji kolor, jest to soczysta czerwień, żółć i błękit. Dodaje to grafikom jakby trzeci wymiar, wprowadza element emocji, wnosząc dodatkowy walor estetyczny. Czasami w kompozycjach pojawiają się odciśnięte czyste kwatery, dające nam oddech, przestrzeń do podróży naszej wyobraźni.
Twórczość Leszka Wyczółkowskiego to przykład wspaniałej równowagi między znakomitym warsztatem a bogatą wyobraźnią. Wystawa „Kod natury” zadowoli tych, którzy oczekują od sztuki współczesnej stymulacji wyobraźni, estetyki i balansu.
Leszek Wyczółkowski urodził się w Zielonce, koło Warszawy. Od wczesnych lat wykazywał zainteresowanie literaturą i sztukami plastycznymi. W tych ostatnich pomagał mu jego ojciec, Witold Wyczółkowski (1921 – 2012) – znany artysta plastyk i ilustrator – wprowadzając syna w arkana sztuki i ucząc go plastycznego abecadła. Ta obecność sztuki w domu rodzinnym (Leon Wyczółkowski, znany malarz i grafik okresu Młodej Polski – to stryjeczny pradziadek Leszka) pomagała młodemu Wyczółkowskiemu w ukierunkowaniu jego zainteresowań plastyką.
W latach 1975 -1977 Leszek Wyczółkowski studiował na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1978 roku po długich wojażach europejskich, Wyczółkowski przybył do Kanady, gdzie kontynuował studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych w Ontario College of Art, które ukończył z wyróżnieniem w 1982 roku. Od tego okresu sztuka Wyczółkowskiego zaczęła być obecna w galeriach i muzeach. Uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę artystyczną. Pokazywał swoją sztukę w ponad 180 wystawach zarówno indywidualnych jak i grupowych w Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Kanadzie, Malezji, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach publicznych, korporacjach i prywatnych wyżej wymienionych państw.
WAŻNIEJSZE WYSTAWY:
2017 Galeria 022 OWZPAP, Warszawa – Polska
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, Kraków – Polska
2016 Idea Exchance Art + Design, Preston Gallery, Cambridge, ON – Kanada
2015 Station Gallery, Whitby, ON – Kanada
2013 Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu – Polska
2011 Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Polska
Burlington Art Center, Burlington, ON – Kanada
2009 Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu – Polska
Galerie d’art Jean Claude Bergeron, Ottawa, ON – Kanada
2008 Muzeum Chełmskie, Chełm – Polska
Muzeum śląskie, Katowice – Polska
WKP Kennedy Gallery, North Bay, ON – Kanada
2003 Muzeum Narodowe w Kielcach – Polska
Muzeum Historii Miasta Łodzi – Polska
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA “Książ-Zamek” – Polska
1112 Gallery/Society for Arts, Chicago – U. S. A.
2002 Centrum Kultury “Zamek” Galeria Profil, Poznań – Polska
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Kalisz – Polska
Galeria Sztuki Współczesnej Opole – Polska
2001 Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Polska
The Triangle Gallery of Visual Art, Calgary, AB – Kanada
1999 1112 Gallery/Society for Arts, Chicago – U. S. A.
1996 Muzeum Okręgowe w Siedlcach – Polska
Muzeum Polskie w Ameryce, Chicago – U.S.A.
1994 Muzeum Narodowe w Krakowie – Polska
Stara Kordegarda Gallery, Warszawa – Polska
1992 World Trade Centre, Toronto – Kanada
1991 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu – Polska
1990 Muzeum Okręgowe im. L. Wyczόłkowskiego w Bydgoszczy – Polska
1989 Art Gallery Planty 3, Kraków – Polska